Jak poprawnie przygotować projekt do nadruku na metalu?

Dostajemy mnóstwo pytań od Klientów odnośnie tego, jak poprawnie przygotować projekt we własnym zakresie. Natomiast kiedy Klienci przesyłają nam swoje pliki graficzne do weryfikacji zdarza się, że są one źle przygotowane, dlatego w tym wpisie śpieszymy z odpowiedzią jak przygotować poprawnie projekt do nadruku na metalu.

Cztery punkty, które pozwolą Ci dobrze przygotować projekt do druku i cieszyć się najlepszą możliwą jakością gotowego produktu.

  1. Jak zawsze przed przystąpieniem do właściwego projektowania należy zacząć od ustalenia właściwego rozmiaru pliku. Weźmy na przykład nasz bestseller - metalowe wizytówki, których finalny wymiar, to 8.6 cm x 5.4 cm (wymiar karty bankomatowej/dowodu osobistego), jednak plik, który zaczynamy tworzyć musi posiadać rozmiar 9 cm x 5.8 cm, czyli dodane po 2 mm tzw. "spadu" z każdej strony. Możesz od razu pobrać też szablon w gotowym już rozmiarze.

  2. Kolejną ważną rzeczą jest ustawienie wartości DPI, czyli rozdzielczości dzięki której jakość po wydruku zostanie zachowana, nie będą widoczne poszarpane krawędzie, nadruk będzie wyglądał estetycznie, a krawędzie grafiki będą gładkie. W polu odpowiadającym za DPI (rozdzielczość) sugerujemy wpisanie standardowej wartości 300. UWAGA: w przypadku projektów wektorowych (nie zawierających osadzonych zdjęć), można pominąć ten punkt, ponieważ wektory można skalować dowolnie.

  3. Kolory, to również istotny punkt. Aby zachować spójność kolorów - czyli aby to, co widzisz na ekranie komputera, a to, co zostanie nadrukowane na blachę - nie różniło się znacząco, czyli np. żeby kolor czerwony po nadrukowaniu nie stał się różowy, musisz nam przesłać plik posiadający format kolorów RGB/8, a profil koloru Adobe (1998). Nasze profile drukarskie są przystosowane właśnie do takich ustawień kolorystycznych. Dzięki tym ustawieniom, kolory będą maksymalnie zbliżone do tych, które zostały przez Ciebie użyte w projekcie. Jednak zaznaczamy, że kolorystyka może się nieco różnić w zależności od skalibrowanej matrycy Twojego monitora oraz koloru blachy.

  4. Jeżeli tworzysz własny projekt pamiętaj, że nałożenie dużego obszaru z jednolitym kolorem na blachę - która już sama w sobie posiada własny kolor oraz strukturę - nie jest dobrym pomysłem ze względu na możliwość pojawienia się plam i przebarwień, gdy kolor blachy i jej struktura zmiesza się z jednolitym, dużym obszarem koloru na Twoim projekcie. Dlatego tak jak w przypadku druku na każdym innym podłożu - projekt do nadruku na aluminium musi być odpowiednio przygotowany.

Oto poprawne ustawienia dokumentu. W każdym programie będzie to wyglądało podobnie.

Kolorowe nadruki wykonujemy tylko na blachach srebrnych oraz białych, natomiast na blachach złotych nadruki wykonujemy tylko w kolorze czarnym. Dlaczego? Dlatego, że złota struktura blachy powoduje mieszanie się kolorów, przez co kolory po wydruku mogą zupełnie różnić się od tych, zawartych w projekcie.

Tak przygotowany szablon w programie graficznym pozwala Ci na dalsze działanie, czyli wprowadzenie tekstów oraz elementów graficznych takich jak np. logo.

Jak poruszać się po szablonie/makiecie?

Jak widzisz poniżej, czerwona linia jest linią cięcia. 2 mm spadów produkcyjnych zostanie odciętych, a służą one temu, żeby przy odcinaniu materiału w razie niewielkiego przesunięcia nie było ewentualnej luki w kolorze.

Dlatego bardzo ważne jest, aby graficzne elementy tła (poza logo i innymi ważnymi informacjami) dolegały do krawędzi szablonu i znajdowały się częściowo w obszarze do odcięcia i jednocześnie w obszarze docelowej wizytówki. Dzięki temu zabiegowi przy ewentualnym przesunięciu, nie będzie ono widoczne.

Niebieska przerywania linia to tzw. linia bezpieczeństwa - powinna znajdować się od 2 do 3 mm od lini cięcia - i to w jej obszarze muszą zostać umieszczone wszystkie ważne informacje tekstowe i graficzne.

W narożnikach spadów nie wymagamy zaznaczania krzyżykami linii cięcia, po prostu zostawiamy projekt powiększony o 2 mm (9 cm x 5.8 cm).

Eksport gotowego pliku

Gotowy projekt możesz zapisać do jednego z formatów JPG, PNG, PDF, PSD, EPS, SVG. Jeżeli nie masz pewności, który format pliku będzie najlepszy, możesz nam wysłać kilka plików w różnych formatach.

Nie przyjmujemy plików w formacie CDR, ponieważ nie pracujemy w programie CorelDraw. Prosimy zatem o przesłanie plików uniwersalnych, wymienionych wyżej.

W przypadku przesłania nam plików otwartych, czyli plików z możliwością edycji składających się z warstw, takich jak EPS lub SVG (wektory) wyeksportowanych do PDF koniecznie zamień wszystkie warstwy tekstowe na krzywe. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie posiadamy wszystkich fontów, a co za tym idzie, otrzymując plik, gdzie teksty nie są zamienione na krzywe, cały projekt otworzony przez nas zostaje zniekształcony - wtedy prosimy o poprawki, a to jak wiadomo zabiera czas.

W przypadku projektu otwartego zapisanego do formatu Photoshop (PSD) koniecznie zrasteryzuj wszystkie warstwy tekstowe.

Kolor biały nie istnieje

Na koniec kilka słów o kolorze białym. Dostajemy dużo pytań na ten temat więc i o nim należy wspomnieć. Nadruki na blachach wykonujemy metodą sublimacji - w tej metodzie kolor biały nie występuje. Kolor biały jest kolorem transparentnym. Wszystkie elementy białe na Twoim projekcie zostaną zastąpione kolorem blachy (srebrnym lub złotym). Jeżeli koniecznie chcesz uzyskać kolor biały na finalnym produkcie, zdecyduj się na blachy właśnie w takim kolorze.

Uczulamy też naszych Klientów, żeby przesyłając nam plik np. w formacie JPG lub PNG (czyli plik nieedytowalny), który ma być nadrukowany na srebrnych lub złotych blachach nie miał on tła w kolorze szarym, żółtym lub tła imitującego szlifowane aluminium sugerujące, że to właśnie ma być srebrna lub złota blacha. W takim przypadku wystarczy zostawić tło w kolorze białym, które jak już wiesz, jest transparentne.

Pamiętaj również, że zdjęcie Twojego starego projektu lub zdjęcie wizytówki NIE JEST projektem. Jeżeli mamy przygotować wizualizację wykorzystując jeden z naszych darmowych projektów, prześlij nam logo (lub tekst, który mamy wpisać w jego miejsce, jeżeli nie posiadasz logo), a także wszystkie dane, które mają zostać zawarte na wizualizacji w taki sposób, aby mogły zostać przez nas skopiowane. Po prostu wpisz je w treści wiadomości lub prześlij np. w pliku PDF.