Facebook – wymiary grafik wraz z szablonami

Ostatnio mamy naprawdę sporo zleceń dotyczących grafik przystosowanych właśnie do Facebooka, ale też coraz częściej widzimy, że niektóre poważne firmy, czy instytucje wrzucają grafiki „jak leci” – zupełnie bez ich odpowiedniego dopasowania. Mamy tu na myśli wrzucenie plakatu w grafikę wydarzenia… Nie jest to najlepszy sposób, ponieważ inne istotne informację przeważnie są ucięte. Także, jeżeli prowadzisz taki fanpage dla kogoś lub siebie, damy Ci narzędzia w postaci szablonów PSD i PNG, dzięki którym Twoje grafiki będą takie jakie chcesz – czytelne zarówno w wersji webowej, jak i mobilnej – czyli w aplikacji.

Facebook (cover)

Zacznijmy od zdjęcia w tle, bo tym właśnie jest „cover” lub „photo cover”. Na większości stron możesz spotkać się z wymiarami takimi jak 820 px × 312 px, albo 1025 px × 390 px. Wszystkie są albo rekomendowane przez sam portal albo przez kogoś i na tym się kończy – z resztą musisz walczyć samodzielnie. Osobiście proponujemy wymiar 1500 px x 593 px. Grafika przygotowana w takim wymiarze będzie prezentować się idealnie zarówno na stronie jak i w aplikacji mobilnej.

Jak widać na powyższym podglądzie szablonu, zaznaczyliśmy obszary, które są widoczne na urządzeniach. Tworząc cover nie ograniczaj się wyłącznie do umieszczania grafik tylko w centralnej części, główne tło spokojnie może zajmować cały obszar, jednak najważniejsze informacje – na których Ci zależy – umieść właśnie na środku, aby były też widoczne w aplikacji mobilnej. Tak jak ja to zrobiliśmy na poniższym przykładzie zapowiedzi wystawy Friedla. Kolaże, gdzie widać całość grafiki w wersji webowej, a na mobilnej widać środek z najważniejszymi informacjami.

Facebook (wydarzenie / post) – poziomo

Grafiki do wydarzeń i postów w poziomie mają ten sam wymiar. Najlepiej stosować 1200 px x 630 px. Tutaj absolutnie nie ma żadnych obszarów, wszystko widoczne jest i „webowo” i mobilnie – projektuj do woli! Jednak jak wspomnieliśmy we wstępie, zdarza się, że wrzucane są pliki dużo większe niż 1200 px x 630 px i wtedy odbiorca widzi tylko część grafiki, reszta jest nieestetycznie przycięta w miejscu w którym nie powinna. Także jeżeli projektować grafikę na wydarzenie, to tylko w tych wymiarach.

Facebook (wydarzenie / post) – pionowo

Tutaj także nie ma ograniczeń widoczności. Wymiar grafiki to 640 px x 960 px – takie grafiki świetnie wyglądają na urządzeniach mobilnych.

Facebook (zdjęcie w tle) – grupa

Zdjęcie w tle grupy na Facebooku żyje swoim życiem, zupełnie jak zdjęcie w tle fanpage’a. Tutaj także jest podział na widoczność między urządzeniami. Wymiar grafiki na tło grupy, to 1640 px x 924 px, gdzie na szerokość grafika jest idealna, natomiast w wersji webowej jest przycinana z góry i z dołu. Całość grafiki jest widoczna w aplikacji i tak to wygląda na przykładzie grupy Niewyparzona Pudernica.

Szablony do pobrania

Wszystkie szablony możesz pobrać klikając w przycisk poniżej. W paczce znajdują się pliki PNG oraz PSD (Photoshop). Jeżeli nie masz Photoshopa możesz skorzystać z jego zamiennika – wersji online w której otworzysz pliki PSD. To okrojona wersja Photoshopa, ale wystarczająca do takich zastosowań.

Jeżeli jednak wolisz posługiwać się plikami PNG bez problemu użyjesz tych szablonów np. w Canvie.

Szablony coverów fanpage’a oraz grupy posiadają linie pomocnicze, które znacznie ułatwią Ci projektowanie własnej grafiki.

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnie przygotowanych elementów graficznych, zapoznaj się z naszą ofertą projektowania graficznego – wykonamy dla Ciebie dowolny projekt przystosowany do Twoich potrzeb.

Podziel się wpisem ze znajomymi...

Facebook Twitter LinkedIn